• Magiczna podróż po literaturze

Zdjęcie 1 z 16

W dniach 10 – 11. 03. 2020 r. w bibliotece szkolnej odbywały się zajęcia z udziałem pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim p. Renaty Jaroszewskiej. W zajęciach brały udział klasy:  1A, 2A, 3A, 3B, 4B, 4C. Wykorzystując Teatr Ilustracji Kamishibai p. Renata przedstawiła różne oblicza bajki „Czerwony Kapturek”. Opowiedziała historię jej powstania oraz różne zakończenia tej bajki według różnych autorów. Duże znaczenie przywiązywała do wychowawczej roli utworu. Pani Renata przedstawiła także różne wydania książkowe tej bajki z wielu krajów świata: Rondo book, Pop – up, Quiet book, harmonijka ażurowa, piktogramami, zwój, Teatrzyk Kamishibai.

Lekcje te były bardzo ciekawe i zachęcające dzieci do czytania.

Nauczyciele biblioteki

• Konkurs biblioteczny Komiks – „Moja własna książka”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla uczniów klas 4 – 8 na komiks wykonany techniką grafiki komputerowej o dowolnej tematyce.

Uczestnik konkursu może przysłać jedną pracę komiksową stanowiącą zamkniętą całość, o maksymalnej objętości pięciu plansz w formacie pionowym lub poziomym. Każda praca powinna posiadać tytuł, numery stron oraz autora.

Prace w wersji elektronicznej należy przesłać na adres e-mail: biblioteka@sp4.edu.pl do 29 maja 2020r.

• WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

Na czas zamknięcia szkół  biblioteka szkolna  wskazuje uczniom  gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi

kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Empik

Empik proponuje aktywację Empik Premium na 60 dni za darmo.  0 zł za pakiet 13 tysięcy e-booków i audiobooków, w tym setek lektur w Empik Go

• Jak zdobyć książki bez wychodzenia z domu?

POLECA:

Przydatne strony WWW:

Dla dzieci i młodzieży:

dzieci.wp.pl – serwis dla dzieci, zawierający gry, zabawy edukacyjne, opowiadania, bajki, ciekawostki, komiksy, multimedia, kartki elektroniczne
    zyraffa.pl – gry edukacyjne, przygodowe, konkursy, krzyżówki, quizy, edukacja na wesoło
    wyspa.interia.pl – miejsce gdzie znajdziesz gry i zabawy, a także dowiesz się ciekawych rzeczy
    wesolemiasteczko.interia.pl – znajdziecie tutaj bajki, wiersze, straszne historie, …
    dolinka.szkola.net – j.polski, j.angielski, dyktanda, konspekty, testy, formy wypowiedzi, słowniki, księgarnia
     misie.com.pl – misiowe pogaduszki, legendy, wierszyki, komiksy, bajki, dobre obyczaje
    pid.wroc.pl – gry i zabawy dla dzieci o tematyce chrześcijańskiej
    bajki.com – bajki, opowiadania, legendy, zaczarowany bajkowy świat
    bajka.pl – ponad trzydzieści bajek dla dzieci
    snorki.pl/ – gry, zabawy i konkursy dla dzieci
    janbrzechwa.w.interia.pl – Jan Brzechwa – Sto bajek
    puchatek.pl/ – strona ulubionego bohatera kreskówek
    wesolaszkola.pl – nauka przez zabawę
    strefamlodych.pl – witryna o prawach dziecka
    reedukacja.prv.pl – strona dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu
    junior.reporter.pl – informacje popularnonaukowe, recenzje gier i książek dla dzieci, porady

• „Najciekawsza ozdoba choinkowa”

Konkurs biblioteczny

„Najciekawsza ozdoba choinkowa”

Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Najciekawsza ozdoba choinkowa” dla uczniów klas 1 – 8. Na konkurs wpłynęły prace, spośród których komisja przyznała następujące miejsca:

w kategorii klas 1 – 3:

I miejsce – Przemysław Godlewski kl. IA, Radosław Godlewski kl. IIA

II miejsce  Jakub Ruszkowski kl. IB, Oliwia Szczekutek kl. IIA

III miejsce – Anna Murawska kl. IA

w kategorii klas 4 – 8:

I miejsce – Mateusz Wyszomierski kl. IVC, Magdalena Ruszkowska kl. VD

II miejsce – Dawid Dąbrowski kl. IVC, Zofia Bierdzińska kl. VIC

III miejsce – Aleksandra Godlewska kl. VD, Iga Murawska kl. VD

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy !!!